صفحه اصلی > درباره ما > شهرهای تحت پوشش > شرکت آب و فاضلاب شهرستان ساوه 

شهرستان ساوه به مساحت 8855 كیلومتر مربع (معادل 30 درصد مساحت كل استان مركزی) در شمال استان مركزی قرار گرفته است كه بدین ترتیب وسیع ترین شهرستان استان مركزی به شمار می آید . این شهرستان از شمال وشمال غربی به كرج و قزوین، شمال شرقی به شهریار، جنوب شرق به قم از جنوب به تفرش و از غرب به همدان محدود می گردد . مركز آن شهر ساوه، در ارتفاع 995 متری از سطح دریا قرار گرفته است و با مركز استان (اراك) 152 كیلومتر فاصله دارد.
شهرستان ساوه براساس آخرین تقسیمات كشوری سال 1375 دارای 5 شهر (ساوه، زوایه، غرق آباد ، مأمونیه، نوبران) 4 بخش و 12 دهستان بوده است.

سوغات شهرستان انار و انجیر خشك و پایة اقتصاد آن را صنعت و كشاورزی تشكیل می دهد. منطقه ساوه به خاطر مجاورت با كویر و ارتفاعات كم دارای آب و هوای گرم و خشك است.
رودخانه قره چای كه از غرب و از استان همدان وارد شهرستان ساوه می شود با جهت غرب به شرق تمام شهرستان را مشورب نموده و به خارج از شهرستان (مسیله قم) هدایت می شود. از دیگر رودخانه های مهم در آن، مزدكان كه از ارتفاعات غربی سرچشمه گرفته و در جنوب شهر ساوه با قره چای یكی می شود از سرشاخه ها این رودخانه كه همگی از ارتفاعات شمال غرب سرچشمه می گیرند. می توان به رودخانه های فصلی سامان، مسیله و چرم اشاره داشت.
شهرستان ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطی هموار در طول تاریخ مورد توجه بوده است لذا باید این منطقه را مركز جاذبه های تاریخی استان مركزی نامید. در ذیل تعدادی از این آثار معرفی شده است.
مسجد جامع – مناره مسجد جامع – قله تاریخی الویر- تپه الویر – قلعة الویرقلعه گبری- قلعه آردمین – بنای مسجد انقلاب (قرمز) – كاروانسرای باغ شیخ- پل تاریخی سرحده- امامزاده سید اسحاق- سر ساوه (الغدیر)- غار كوه ساوه (شاپسند)- منارة مسجد سرخ- مسجد بازار ساوه- آب انبار مسجد جامع- تپه های باستانی در مأمونیه، امامزاده پنج تن در بدچال مجموعة تپه باستانی آوهمقبره پیغمبر- مقبرة شاهزاده سلیمان- تپه باستانی خانقاه- و ……


 

 


 نام و نام خانوادگی : ابوالفضل شهباز
 پست سازمانی : رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل ساوه
 مدرک تحصیلی : کارشناسی - عمران
 تلفن مستقیم : 42227500-086

 

 مسجد جامع ساوه كاروانسرای باغ شیخ

 

آدرس : ساوه _ بلوار شهید بهشتی _ ابتدای خیابان شهید باهنر

کدپستی : 3914814163
تلفن : 7-42227006-086
دورنگار : 42220721-086
بازدید این صفحه : 1871
بازدید امروز : 387
کل بازدید : 420038
بازدیدکنندگان آنلاين : 7